ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Tunezja
Przedstawiciele tunezyjskich NGO w Warszawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ola Kujawska   
środa, 25 czerwca 2014 11:32

W dniach 13-19 czerwca br. w Warszawie gościli przedstawiciele i przedstawicielki tunezyjskich młodzieżowych NGO. Podczas wizyty uczestnicy poznali działalność polskich organizacji działających w podobnych obszarach tematycznych. Wspólnie z przedstawicielami Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Fundacji Civis Polonus oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej rozmawiali o tym, w jaki sposób wspierać aktywność obywatelską młodzieży oraz sprawić, by młodzież miała rzeczywisty wpływ na decyzje podejmowane w ich szkołach czy społecznościach lokalnych. Poruszono też takie tematy jak promowanie wolontariatu – wspólnie z Centrum Wolontariatu w Warszawie oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Nasi goście  rozmawiali również z przedstawicielami „Stoczni” o działaniach partycypacyjnych i badaniach społecznych, zaś wspólnie z przedstawicielką Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dyskutowali, w jaki sposób sprawować kontrolę nad działaniami władz. Przedstawiciele Fundacji Inna Przestrzeń opowiedzieli grupie o swoich działaniach realizowanych w różnych krajach, w tym również w Tunezji. Spotkanie z przedstawicielką Fundacji Szkoła Liderów było okazją do rozmowy na temat planu kształcenia lidera.


Poprawiony: środa, 25 czerwca 2014 12:41
Więcej…
 
Pierwsze warsztaty w Sousse, 28-30 marca 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ola Kujawska   
czwartek, 03 kwietnia 2014 09:53

Warsztatami nt. liderstwa i planowania zainaugurowaliśmy realizację projektu „Pierwsze kroki w profesjonalizacji młodych organizacji tunezyjskich”. W dniach 28-30 marca 2014 trenerki FED – Martyna Michalik i Natalia Kertyczak – spotkały się w Sousse z 22 przedstawicielami i przedstawicielkami młodych tunezyjskicalth organizacji pozarządowych. Wszystkich czekały 3 dni intensywnej pracy, ogromne zaangażowanie, mnóstwo pozytywnych, ale niekiedy i trudnych emocji. Najbardziej absorbującym tematem było planowanie – zarówno diagnoza społeczności lokalnej, jak i wyznaczanie obszaru interwencji i precyzyjne określanie celów działania organizacji. Tę pracę uczestnicy i uczestniczki będą kontynuować również po warsztacie – w ramach pracy domowej, podczas zaplanowanej na czerwiec wizyty studyjnej do Polski, a wreszcie wieńczącego projekt przygotowywania rocznych planów działalności dla swoich organizacji.

Po zakończeniu warsztatów dokonaliśmy ich podsumowania wspólnie z partnerem - Académie Jeunesse Tunisie de Développement, określając też listę osób, które zostaną zaproszone na wizytę studyjną do Polski. Już wkrótce kolejne spotkanie z naszymi tunezyjskimi partnerami – zaczynamy przygotowania do wizyty, której program postaramy się jak najlepiej dostosować do potrzeb grupy, poznanych podczas warsztatów.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Pierwsze kroki w profesjonalizacji młodych organizacji tunezyjskich", współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP (Program "Wsparcie Demokracji").


alt

Poprawiony: środa, 25 czerwca 2014 11:39
 
Planujemy: spotkanie robocze zespołów z Polski i Tunezji – Sousse, 26-28 marca 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ola Kujawska   
wtorek, 01 kwietnia 2014 09:49

Pod koniec marca w Sousse w Tunezji odbyło się spotkanie polskiego i tunezyjskiego zespołu odpowiadającego za realizację projektu „Pierwsze kroki w profesjonalizacji młodych organizacji tunezyjskich”. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki FED – Martyna Michalik i Natalia Kertyczak oraz koordynator projektu ze strony tunezyjskiej – Moez Srihi, reprezentujący organizację partnerską - Tunisian Youth Development Academy (Académie Jeunesse Tunisie de Développement). Podczas spotkania szczegółowo omówiliśmy cele i założenia projektu, jego harmonogram oraz kwestie merytoryczne: program warsztatów zaplanowanych na 28-30 marca 2014, program wizyty studyjnej, kryteria doboru uczestników, oraz zasady współpracy. Spotkanie robocze było też okazją do lepszego poznania środowiska, w którym działa nasz partner, zespołu organizacji partnerskiej  oraz osób skupionych wokół niej.


alt


Poprawiony: czwartek, 03 kwietnia 2014 10:08
 
Polsko-tunezyjska współpraca NGO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 07 listopada 2012 21:10

W Tunisie w dniach 29-30 października br. odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną współpracę FED, FRDL Szczecin z TACID  - siecią tunezyjskich organizacji pozarządowych. Na konferencji było ponad 70 osób, poza osobami zainteresowanymi współpracą, zaprosiliśmy na nią tunezyjskich trenerówpanel – osoby, które w Polsce uczestniczyły w szkoleniach trenerskich oraz wizycie studyjnej (wizyty studyjne w Szczecinie, Warszawie i Olsztynie). Poza ewaluacją projektu konferencja była doskonała okazją dla polskich organizacji do spotkania przedstawicieli tunezyjskich organizacji pozarządowych. Tunezyjscy działacze NGO byli ciekawi i podpytywali o dalsze plany Polski względem Tunezji, o działania szkoleniowe dla organizacji pozarządowe, wreszcie o wspólne projekty polsko-tunezyjskie dot. edukacji obywatelskiej, samorządności lokalnej, aktywizacji młodzieży oraz profesjonalizacji tamtejszych NGO.

Konferencja kończąca projekty „Liderzy społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji”  oraz „Trenerzy transformacji motorem przemian w Tunezji”  odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

stopka

Poprawiony: środa, 06 lutego 2013 14:00
 
Trenerzy transformacji motorem przemian w Tunezji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 25 października 2012 11:16

fotoW Tunezji trwa przedostatnie działanie w ramach projektu „Trenerzy transformacji motorem przemian w Tunezji” - to warsztaty i konsultacje społeczne prowadzone przez młodych tunezyjskich trenerów. Po kursie trenerskim i wizycie studyjnej w Polsce (Warszawa i Olsztyn) uczestnicy prowadzą samodzielne zajęcia w następujących miejscowościach: Bizerta, Gafsa, Tataouine, Kairouan, Zaghouan i Medenine.

Nowi trenerzy z jednej strony sprawdzają w praktyce swoje umiejętności, z drugiej – dzielą się doświadczeniem wizyty w Polsce: informują o polskiej transformacji i samorządności, analizują, co z polskiego doświadczenia można przenieść na grunt tunezyjski.  Każdy warsztat po jego przeprowadzeniu jest omawiany z trenerami i ekspertami z Polski.

stopka

Poprawiony: środa, 06 lutego 2013 14:00
 


Reklama
Reklama