ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Rosja
Agnieszka Makowska: Edukacja obywatelska we współczesnym świecie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
czwartek, 19 listopada 2015 16:47

Seminarium „Edukacja obywatelska we współczesnym świecie”, które odbyło się w Stambule w dn. 2-4 listopada 2015 roku, zostało zorganizowane w ramach programu Centrum im. Wergelanda z Norwegii. Stambulskie seminarium było jednym z serii spotkań uczestników projektu Centrum – nauczycieli, wykładowców, działaczy kultury z różnych regionów Federacji Rosyjskiej.

Trzydniowe seminarium zostało pomyślane jako połączenie teoretycznych rozważań na temat tego czym jest i jakie ma znaczenie edukacja obywatelska dla współczesnego społeczeństwa z praktycznymi warsztatami, na których omawialiśmy konkretne problemy.

Podczas pierwszego dnia seminarium, mieliśmy okazję posłuchać rozważań Dawida Kerra na temat tego, czym jest edukacja obywatelska w naszych czasach oraz na jakie potrzeby ona odpowiada i jakie korzyści płyną z kształcenia młodych ludzi w ich obywatelskości. Następnie Aleksiej Kara-Murza w swym historiozoficznym wystąpieniu starał się odnaleźć tradycje edukacji obywatelskiej w historii Rosji, sięgając do czasów Piotra I i reform za czasów Aleksandra II.

Więcej…
 
Aleksandra Zielińska: W poszukiwaniu utraconego uniwersalizmu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
czwartek, 19 listopada 2015 16:36

Obywatelskie forum „W poszukiwaniu utraconego uniwersalizmu” zostało zorganizowane w Berlinie w dn. 28-29 listopada 2015 roku przez Association of Schools of Political Studies. Jego nadrzędnym celem było szerzenie idei i praktyk społeczeństwa obywatelskiego oraz sztuki debatowania.

Podczas otwarcia seminarium wystąpiła Catherine Lalumière, sekretarz generalna Rady Europy w latach 1989-1994. Zwróciła szczególną uwagę na problemy, z którymi musi zmierzyć się współczesny świat: rozmycie wartości, brak punktów odniesienia dla państw i obywateli, strach przed zagrożeniami oraz powrót ultranacjonalizmu. Rozwiązania tych kwestii upatrywała przede wszystkim w edukacji.

Wprowadzeniem do tytułowego tematu konferencji stało się przemówienie Jurija Sienokosowa, który podjął się definicji uniwersalizmu. Podstawowym założeniem jest stwierdzenie, że funkcjonujemy w rzeczywistości, w której jest wiele kultur, ale jedna cywilizacja.

Więcej…
 
Krzysztof Mrozek: Ambitni, chcący rozwijać się ludzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
czwartek, 19 listopada 2015 16:24

W ostatnim tygodniu września 2015 roku miałem przyjemność uczestniczyć w seminarium „Sapere Aude” zorganizowanym we współpracy z Gruzińską Szkołą Nauk Politycznych w Tbilisi. W niemal tygodniowym spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, młodych ekspertów, aktywistów społeczeństwa obywatelskiego, pracowników naukowych państwowych i prywatnych uczelni oraz dziennikarzy, z Rosji, Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Polski.

Tematem przewodnim seminarium była filozofia Meraba Mamardaszwili, wielkiego gruzińskiego filozofa, nazywanego często „radzieckim Sokratesem”. Pochodzący z Gruzji Mamardaszwili, urodzony w 1930 roku w Gori, był jednym z najpotężniejszych umysłów swojej epoki, znajdującym uznanie nie tylko w Związku Radzieckim, ale i zagranicą. Zmarł niespodziewanie w 1990 roku w terminalu moskiewskiego lotniska Wnukowo, gdzie czekał na samolot, który miał zabrać go nie tylko do Gruzji, ale w zupełnie nieznane mu dotąd obszary – w świat polityki. Chciał bowiem Mamardaszwili zaangażować się w politykę wybijającej się na niepodległość Gruzji.

Cały pierwszy dzień seminarium poświęcono w właśnie filozofii Meraba Mamardaszwili. Jednak już wówczas zarysowały się przewodnie tematy całego spotkania: kryzys wartości na Zachodzie i kryzys demokracji w Rosji. Na gruncie przemyśleń gruzińskiego filozofa, najważniejszą dla naszych rosyjskich kolegów sprawą jawiło się stwierdzenie, że człowiek jest ważniejszy od reżimu, ważniejszy nawet od niepodległości. Można to wywieść z – często krytykowanego – poglądu Mamardaszwili, że jedyną drogą rozwoju i pomyślności dla Gruzji jest głęboka integracja z Rosją. Ponadto, w nauce i rozwoju instytucji naukowych o profilu humanistycznym widział Merab nadzieję na zapewnienie realizacji wyżej wskazanego paradygmatu. Choć rozważania filozoficzne ze swej natury mają charakter dalece teoretyczny, wielkie wrażenie wywarły na mnie próby przekładania pewnych metateorii na praktykę życia politycznego i poszukiwanie w pismach filozofów odpowiedzi na pytania ważne dla współczesnego społeczeństwa rosyjskiego. Także po zakończeniu formalnych obrad, w prywatnych rozmowach uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat.

Więcej…
 
Agnieszka Świeczka: Brak łatwych odpowiedzi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
środa, 19 sierpnia 2015 14:55

Pod koniec maja polska delegacja gościła na seminarium Sapere Aude – rozważania o współczesnym społeczeństwie w andaluzyjskim mieście Baeza w Hiszpanii. Baeza wraz z pobliskim miastem Ubeda znalazły się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako perły architektury renesansowej.  W tym niezwykłym miejscu spotkali się działacze społecznie, aktywiści i dziennikarze: 40 uczestników – 34 z Rosji (od Amuru i Irkucka po Moskwę, od Archangielska po Dagestan), nasza trójka z Polski oraz 3 uczestników z Ukrainy. Seminarium było okazją, aby posłuchać ekspertów i dyskutować o Rosji w kontekście zmian zachodzących na świecie.

Więcej…
 
Łukasz Wenerski: Jaką rolę chciałaby odgrywać w świecie Rosja? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
piątek, 07 sierpnia 2015 10:23

Zapraszamy do lektury relacji z wyjazdu Łukasza Wenerskiego na seminarium organizowane przez Stockholm Institute of Transition Economics, które odbyło się w dn. 13-16 maja 2015.

W dniach 13-16 maja 2015 miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji poświęconej wyzwaniom współczesnego świata oraz roli jaką w tym świecie odgrywa i chciałaby odgrywać Rosja. Czterodniowy zjazd zorganizowany został przez  Stockholm Institute of Transition Economics oraz Association of Schools of Political Studies of the Council of Europe w Szwecji i odbył się na przedmieściach Sztokholmu.  Program konferencji zaskoczył mnie mnogością spotkań oraz ich szerokim wachlarzem tematycznym. Poruszane były tematy, które pogrupować można w 3 duże bloki: politykę, ekonomię oraz kwestie społeczne


Poprawiony: piątek, 07 sierpnia 2015 10:29
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 27
Reklama
Reklama