ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Mołdowa
Kurs trenerski w Mołdowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
poniedziałek, 01 grudnia 2008 11:38

Gagauz Yeri, autonomiczne terytorium na południu Republiki Mołdowy. Gagauska ziemia stanowi 5% ogólnego obszaru Republiki i obejmuje swym zasięgiem 3 miasta: Komrat, Czadyr Łunga, Wulkaneszty.

W jednym z nich, Czadyr Łundze od 2 do 6 listopada odbył się kurs podstawowych umiejętności trenerskich dla comratuczestników projektu „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Mołdowie poprzez demokratyzację lokalnych organizacji pozarządowych". Wzięło w nim udział 16 nauczycieli i liderów lokalnych NGO, którzy w wrześniu uczestniczyli w wizycie studyjnej w Polsce. Kurs obejmował 40 godzin zajęć warsztatowych (5 dni). Szesnastu obywateli RM różnych narodowości (Mołdawian, Gagauzów, Bułgarów, Rosjan i Ukraińców) zajmowało się doskonaleniem własnych umiejętności pracy z osobami dorosłymi. Nauczyciele, działacze organizacji pozarządowych, pracownicy lokalnej administracji zastanawiali się, na czym polega praca trenera, jak interesująco przygotować zajęcia, jakie metody i ćwiczenia warto wykorzystywać przy prowadzeniu warsztatów. Każdy uczestnik miał możliwość sprawdzenia nabytych umiejętności w trakcie prowadzenia zajęć dla młodzieży i dorosłych. Planowanie, praca organizacji pozarządowych, liderstwo i współpraca ze sponsorem - to tematy, nad którymi pracowaliśmy w ciągu drugiego weekendu listopada. Warsztaty edukacji obywatelskiej odbyły się w Komracie, Czadyr Łundze, Kirsowie i Twardicy, wzięło w nich udział 80 osób z Mołdowy, Gagauzji i Naddniestrza.

Trenerzy: Oksana Chaban, Andrij Nechyporuk, Aleksandra Kujawska, Martyna Kwiatkowska.

Zobacz zdjęcia z kursu...

 
Wizyta studyjna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 07 października 2008 11:16

msz-mdW dniach 15-26 września gościliśmy w Polsce 17-osobową grupę pedagogów oraz lokalnych liderów organizacji pozarządowych z Republiki Mołdowy. Wizyta studyjna w ramach projektu „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Mołdowie poprzez demokratyzację lokalnych organizacji pozarządowych” realizowana z organizacją partnerską „New Generation” z Mołdowy miała na celu nawiązanie bezpośredniej współpracy i poznanie doświadczeń polskich placówek oświatowych i lokalnych organizacji. W trakcie wizyty uczestnicy nabyli zarówno teoretyczną wiedzę na temat rozwoju sektora pozarządowego w Polsce i prawnych zasadach funkcjonowania organizacji pozarządowych, a także wiedzę praktyczną na temat funkcjonowania organizacji obywatelskich i edukacyjnych w Polsce.

Więcej…
 


Reklama
Reklama