ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Gruzja
Metodycznie w Gruzji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
czwartek, 15 listopada 2012 16:17

ewaJuż po kursie trenerskim jego uczestnicy – przyszli trenerzy, powiedzieli że potrzebują jeszcze więcej wiedzy nt. atrakcyjnych, nowoczesnych metod nauczania, dlatego w listopadzie w Gruzji spotkała się z nimi Ewa Bracha – doświadczona trenerka i metodyczka.

Podczas dwudniowego spotkania Ewa podsumowała doświadczenia nowych trenerów po prowadzonych przez nich szkoleniach (tzw. follow-up  - o szkoleniach czytaj tutaj), przeanalizowała trudności z jakimi spotkali się trenerzy, ale także zaproponowała nowe metody do przekazania nauczycielom w regionach Gruzji.

Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2012 16:23
Więcej…
 
Jak się uczy w Gruzji? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
czwartek, 15 listopada 2012 16:07

Od Mestii (Górna Swanetia) do Zugdidi (Megrelia) i od Tsageri (Dolna Swanetia) do Oni (Racza-Leczchumi) – październik w regionach Gruzji mestia upłynął pod hasłem szkoleń prowadzonych przez niedawno wyszkolonych w ramach projektu "Edukacja obywatelska ze znakiem jakości" nauczycieli-trenerów.

Łącznie odbyły się cztery szkolenia dla 84 nauczycieli pod hasłem „Demokracja w szkole” – uczestnicy poznawali aktywne metody nauczania i sposoby ich wprowadzenia w nauczanie przedmiotów takich jak edukacja obywatelska, historia, literatura i inne. Uczestnikami byli przede wszystkim nauczyciele szkół wiejskich, ze stażem pracy od 3 do 30 lat – większość z nich po raz pierwszytsageri zetknęła się z metodami aktywnymi, ważne więc były dla nich każde nowe ćwiczenie, metoda, temat. Do szczególnie interesujących tematów większość uczestników zaliczyła style uczenia się i  budowanie atmosfery w klasie, do najbardziej przydatnych metod zaś: lodołamacze, pisemną debatę, drzewo decyzyjne i dywanik idei. Wydaje się, że właśnie te metody pozwolą im wprowadzić jakościową zmianę w swoich zajęciach – sprawić by były ciekawsze i bardziej angażujące uczniów. Dla nauczycieli niezmiernie ważne było też to, że mieli możliwość spotkania kolegów po fachu z innych wsi, miejscowości.

Poprawiony: czwartek, 17 stycznia 2013 13:54
Więcej…
 
Edukacja obywatelska ze znakiem jakości - podsumowanie lata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
poniedziałek, 10 września 2012 22:08

photoKurs trenerski, wizyta w Polsce i 2-dniowe spotkanie organizacyjne. Tylko tyle i aż tyle przeszli gruzińscy nauczyciele w projekcie „Edukacja obywatelska ze znakiem jakości”, aby przygotować się do działania w ramach nieformalnych punktów wsparcia metodycznego w zachodnich regionach Gruzji. Początek roku szkolnego w tamtych okolicach – już 17. września.

W Polsce rok szkolny już się zaczął, skończyło się lato, które dla uczniów było odpoczynkiem, a dla polskiej i gruzińskiej koordynatorki projektu, a także dla trenerów, prowadzących, no i uczestników wymienionych wydarzeń – gorącym, nie tylko ze względu na pogodę, okresem.

Poprawiony: poniedziałek, 10 września 2012 22:22
Więcej…
 
Polscy trenerzy w redakcjach gruzińskich gazet PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 01 października 2005 00:00

Wizyty trenerów Fundacji Edukacja dla Demokracji w kilkunastu redakcjach gazet lokalnych i regionalnych rozpoczęły realizację projektu „Niezależna gazeta lokalna gwarantem demokracji i samorządności - warsztaty i staże dla dziennikarzy gruzińskiej prasy lokalnej”.

newsW dniach 28.08 – 3.09.2005 Agnieszka Nowińska i Beata Szcześniak przeprowadziły rozmowy z kilkunastoma redaktorami, dziennikarzami i wydawcami prasy w Gruzji. Odwiedziły gazety regionalne, które dobrze radzą sobie w gruzińskiej rzeczywistości: nie tylko pełnią funkcję informacyjną, ale starają się także pełnić funkcję kontrolną w odniesieniu do administracji.

Trenerzy Fundacji dotarli również do gazet, do których przede wszystkim adresowany jest projekt: tygodników i dwutygodników o zasięgu rejonowym, gazetaborykających się z jednej strony z problemami finansowymi, z drugiej z naciskami władz. Znaczna część z nich do tej pory nie korzystała z pomocy grantowej. Niektóre korzystają ze wsparcia administracji np. w postaci udostępnionego redakcji lokalu. Wiele jednak stara się, aby kontakty na linii gazeta lokalna – władza lokalna były przejrzyste np. poprzez podpisywanie umów na publikację urzędowych ogłoszeń.

Tygodniowa wizyta w Gruzji trenerów Fundacji miała na celu przede wszystkim szczegółowe poznanie rzeczywistości tamtejszej prasy lokalnej. Jej efektem jest zakwalifikowanie kilkunastu gruzińskich redaktorów i dziennikarzy do uczestnictwa w projekcie. W dniach 23 – 25 września w Tbilisi wezmą oni udział w warsztatach dziennikarskich, a w październiku br. w stażach w gazetach lokalnych w Polsce. W wizytach trenerom Fundacji towarzyszyła Lela Blagonravova z Georgian Institute of Public Affairs z Tbilisi, który jest partnerem w projekcie ze strony gruzińskiej.

Projekt "Niezależna gazeta lokalna gwarantem demokracji i samorządności..." jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Poprawiony: środa, 01 lutego 2012 14:52
 


Reklama
Reklama