ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Białoruś
Zarządzanie szlakami kulturowymi – wizyta studyjna w Małopolsce i na Dolnym Śląsku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
wtorek, 11 listopada 2014 15:06


W dniach 17-23 października 2014 r. grupa 9 przedstawicieli białoruskich muzeów oraz instytucji naukowych wzięło udział w wizycie studyjnej do Polski. Jeszcze we wrześniu brali oni udział w przeprowadzonych w Białorusi warsztatach „Rozwój lokalny na szlakach kulturowych”, podczas których od strony teoretycznej poznali różne aspekty funkcjonowania szlaków kulturowych w Polsce. Podczas wizyty przyszedł czas na zapoznanie się z nimi od strony praktycznej.


Poprawiony: wtorek, 11 listopada 2014 15:20
Więcej…
 
Rozwój lokalny na szlakach kulturowych - warsztaty w Mirze i Nieświeżu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
środa, 08 października 2014 16:08

Na początku września przeprowadziliśmy na Białorusi 2 warsztaty „Rozwój lokalny na szlakach kulturowych” – w dn. 5-6 września 2014 na Zamku w Mirze i w dn. 7-8 września 2014 na Zamku w Nieświeżu.


W warsztatach wzięli udział przedstawiciele białoruskich muzeów oraz instytucji naukowych, zainteresowani rozwojem idei szlaków kulturowych. Wspólnie z prowadzącymi warsztaty ekspertami z Polski (Grzegorz Zajączkowski, Kinga Blaschke) oraz z Białorusi (Andrej Januszkewicz) uczestnicy dyskutowali o znaczeniu europejskich szlaków kulturowych, metodach wsparcia rozwoju szlaków, przykładach aktywizacji obiektów i wykorzystania nowych technologii w celu ich promocji. Wspólnie planowali też dalsze działania, mające na celu rozwój szlaku architektury barokowej w Białorusi.

Poprawiony: środa, 08 października 2014 16:15
Więcej…
 
Białoruś Północno-Wschodnia na Via Regia - przedstawiamy publikację! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
czwartek, 02 stycznia 2014 13:31


Publikacja „Białoruski szlak barokowy. Białoruś Północno-Wschodnia na Via Regia” jest już dostępna na naszej stronie! Publikacja została przygotowana w 3 językach: po polsku, po białorusku i po rosyjsku. Zapraszamy do poznania obiektów architektury barokowej z takich miejscowości jak Berezwecz, Budsław, Głębokie, Hermanowicze, Kniażyce, Kościeniewicze, Łuczaj, Łużki, Madzioł Stary, Mścisław, Połock, Sieliszcze, Smolany, Tołoczyn, Udział, Witebsk i Zaświrz.

Via Regia – to od XIV wieku droga handlowa łącząca Hiszpanię z krajami Europy Wschodniej, a także główny trakt handlowy łączący Kraków, Wielkie Księstwo Litewskie z Moskwą. To również droga wymiany idei pomiędzy Zachodem i Wschodem. Tą drogą na teren Wielkiego Księstwa przybywali artyści ze Śląska, Czech oraz z północnych Włoch, zwłaszcza z rejonu jeziora Como, przynosząc nowe idee artystyczne, wywodzące się z najlepszych realizacji architektonicznych na ziemiach tych artystów.

Poprawiony: wtorek, 21 stycznia 2014 16:19
Więcej…
 
Białoruskie nauczycielki w Centrum Nauki Kopernik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Martyna Kwiatkowska   
środa, 25 maja 2011 11:20

image

W dniach 6-9 maja gościła w Warszawie grupa dziewięciu białoruskich nauczycielek. Podczas wizyty zorganizowanej przez Fundację Partners Polska we współpracy z Centrum Nauki Kopernik (CNK) uczestniczki wzięły udział w warsztatach rozwoju umiejętności prowadzenia ciekawych, eksperymentalnych lekcji przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.

Dwudniowe szkolenie, prowadzone przez trenerów CNK, pokazało, jak rozbudzić w uczniach dziecięcą ciekawość, zwiększyć ich zaangażowanie  i uatrakcyjnić zajęcia prostymi eksperymentami, możliwymi do realizacji bez specjalistycznego sprzętu.

image2

Ponadto uczestniczki zwiedziły ekspozycję CNK oraz poznały ofertę edukacyjną Centrum. Miały również okazję obserwować zastosowanie poznanej metodyki bezpośrednio podczas szkolnych zajęć z biologii, dzięki wizycie w gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II przy ul. Grzegorzewskiej 10.

Już podczas pobytu w Warszawie pojawiły się plany na przyszłość, nowe pomysły dotyczące przeprowadzenia przez naszych gości zajęć eksperymentalnych dla swoich uczniów, a także przekazywania zdobytej wiedzy kolejnym białoruskim nauczycielom. Pomocne będą w tym zestawy materiałów i  prostego sprzętu laboratoryjnego, które otrzymały wszystkie  uczestniczki projektu.

Poprawiony: środa, 25 maja 2011 11:29
 
Aktywne metody w Maładecznie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 16 listopada 2010 15:48

news_byKlub „Poisk” ze Szkoły nr 5 w Maładecznie działa ponad 20 lat.  W tym roku Klub wygrał grant w wysokości 18 tysięcy euro w konkursie Niemieckiej Fundacji „Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość” na realizację projektu „Nieznanym bohaterom przywrócimy nazwiska”. Celem projektu jest dialog międzypokoleniowy oraz zwiększenie roli osób starszych w życiu społecznym. W ramach projektu w szkole powstał Klub „Ciepłe spotkania”. W spotkaniach Klubu biorą udział uczniowie szkoły, byli więźniowie obozów koncentracyjnych (Podczas II Wojny Światowej w Maładecznie istniał obóz koncentracyjny Stalag-342. W obozie zginęło 33 150 osób, nie ma żadnych informacji o ofiarach. Głównym działaniem Klubu „Poisk” jest poszukiwanie informacji o więźniach obozu. Do tej pory członkowie Klubu odnaleźli informacje o ponad 800 pokrzywdzonych. Obecnie przygotowywana jest lista kolejnych 102 ofiar), weterani wojenni,  emerytowani nauczyciele oraz seniorzy miasta Maładeczno.

Podczas trzeciego spotkania koordynatorki Klubu „Ciepłe spotkania” wykorzystały aktywne metody pracy do zaplanowania działań klubu oraz integracji członków.  Jedna z pań – Lena Parahnia wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Fundacji Edukacja dla Demokracji, sieci EditNet oraz trenera z Kanady na temat aktywnych metod pracy. Więcej o warsztatach...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3
Reklama
Reklama