ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Azerbejdżan
Zakończyły się szkolenia w zachodnich regionach Azerbejdżanu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 26 czerwca 2012 14:15

szkolenieW Samuchu i Kazachu – dwóch zachodnich regionach Azerbejdżanu – zakończył się I etap projektu „Grupy Inicjatyw Lokalnych…”, czyli szkolenia z zakresu aktywizacji lokalnej, wzmacniające miejscowe grupy inicjatyw. Uczestnicy szkoleń wprowadzeni zostali w tematykę funduszy lokalnych (community foundations) - dowiedzieli się czym są i jak działają fundusze, zapoznali się z przykładami działania funduszy lokalnych w krajach europejskich (prezentacja). Następnie omówiono krok po kroku kwestie utworzenia funduszu lokalnego w Azerbejdżanie, oraz wątpliwości związane z zarządzaniem funduszami i ich finansowaniem.

Trzeciego dnia każdego ze szkoleń uczestnicy doskonalili umiejętności pracy w grupie. Uczestników szkoleń szczególnie zainteresowały przykłady działań funduszy w krajach europejskich, jednak mają poczucie, iż potrzebują większej ilości przykładów z Polski i innych bliskich im krajów, co pozwoli im inspirować się ich działalnością.
Uczestnicy szkolenia w Chayli-kommuna podkreślali, że to ostatni dzień (praca w grupie) pozwolił im zrozumieć, że ich grupa jest na tyle silna, iż dadzą radę stworzyć własny fundusz.

Łączenie odbyło się 8 trzydniowych szkoleń – po 1 dla każdej z 8 grup inicjatyw lokalnych, działających we szkoleniewsiach regionu (4 grupy we wioskach Kazachu: Chayli-kommuna, Qarapapa, Xanliglar, Dash salahli oraz 4 w Samuchu: Govlar-sari, Sargamish, Lek, Girmizi Samux). Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów szkolenia spotkały się z dużym zainteresowaniem – w każdym udział wzięło ok. 20 osób, nie tylko najbardziej aktywnych członków grup. Grupy szkoleniowe mimo panujących w Azerbejdżanie upałów (szkolenia odbywały się w maju i czerwcu) pracowały aktywnie i z zainteresowaniem, ze względu na warunki pogodowe część odbywała się na świeżym powietrzu.

Szkolenia prowadzili Ayten Abdullayeva (Gandża) i Eldeniz Asadov (Sumgait/Baku) – azerbejdżańscy trenerzy wyszkoleni przez FED w TTT w pierwszych latach naszej współpracy z Azerbejdżanem.

Przed grupami inicjatyw lokalnych kolejna niełatwa część projektu – budowanie strategii rozwoju i tworzenie funduszy lokalnych – od sierpnia będą ich w tym bezpośrednio i na odległość wspierać polscy i azerbejdżańscy eksperci.

Z grupami inicjatyw lokalnych i trenerami w czerwcu spotkała się koordynatorka projektu – Anna Kertyczak.pp

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Poprawiony: wtorek, 26 czerwca 2012 14:21
 
Wizyta gości z Azerbejdżanu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
środa, 07 października 2009 11:20

W ramach projektu pn. „Rozwój obszarów wiejskich poprzez aktywizację kobiet w zachodnim Azerbejdżanie” w dniach 20-26 września gościliśmy w Polsce grupę osób zainteresowanych rozwojem agroturystyki w tym kraju.   Goście z Azerbejdżanu odwiedzili polskie gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie. Wizyta studyjna miała na celu pokazanie dobrych przykładów działalności małych, rodzinnych firm agroturystycznych w Polsce oraz przekazanie wiedzy o możliwościach promowania produktów lokalnych.

Wspomniana wizyta studyjna to jeden z etapów projektu, którego głównym celem jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich poprzez zwiększanie możliwości zarobkowych kobiet i rozwój małego biznesu poprzez tworzenie gospodarstw eko i agro-turystycznych. Działania projektu realizujemy w zachodnim Azerbejdżanie, gdzie ludność jest bardzo uboga, a głównym źródłem utrzymania dla większości mieszkańców stanowi  uprawa rolna i hodowla. Dzięki atrakcyjnemu położeniu terenu wioski objęte projektem charakteryzują się dużym, do tej pory niewykorzystanym, potencjałem dla rozwoju eko i agroturystyki oraz lokalnej produkcji. Obecnie brakuje jednak w regionie spójnej oferty zawierającej miejsca noclegowe, informacje o atrakcjach turystycznych oraz oferty sprzedaży lokalnych produktów adresowanej do turystów. Stąd tez pomysł, aby wizyta studyjna zorganizowana dla najbardziej aktywnych i przedsiębiorczych osób była inspiracją do realizacji własnych pomysłów dot. agroturystyki.

Projekt, w ramach którego odbyła się wizyta studyjna jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach Programu Polskiej Pomocy.

 
Odkryj region tałyjski! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 06 listopada 2007 09:35

lenkoran200 km na południe od Baku, pomiędzy  brzegiem Morza Kaspijskiego, a grzbietami Gór Tałyskich, leży jeden z najciekawszych zakątków Azerbejdżanu–region tałyski. Panuje tu klimat subtropikalny, umożliwiający uprawę egzotycznych owoców i herbaty. W gęstych lasach–typu hirkańskiego występuje wiele endemicznych i reliktowych gatunków roślin, w tym najbardziej charakterystyczne „żelazne drzewa” oraz bogata fauna, w tym wielkie kotowate jak leopard i do niedawna tygrys. lenkoranCzęść tego unikalnego przyrodniczo obszaru objęta jest ochroną i wchodzi w skład Parku Narodowego Hirkan.

Ukształtowanie terenu jest idealne do pieszych wędrówek. Wrażenie „rosyjskich Indii”, jak sto lat temu nazywano ten obszar, potęgują liany i widok hodowanych przez miejscową ludność garbatych bawołów i krów zimbu. Obszar ten zamieszkują Tałysze, mało znana grupa etniczna o prastarym rodowodzie. Ich język, spokrewniony blisko z perskim, należy do prawdopodobnie najbliższych pra-indoeuropejskiemu rdzeniowi. Tałysze są gościnni i chętnie opowiadają liczne mity i legendy związane ze swoją ziemią. A ta usiana jest świętymi miejscami, grobami średniowiecznych mistyków, gdzie odprawia się na poły animistyczne obrzędy, kurhanami i ruinami dawnych twierdz (Ballabur, Sim i inne). Dodatkową atrakcję stanowi niespotykana nigdzie indziej typowo tałyska architektura drewnianychlenkoran meczetów o kolorowych oknach, stojących w każdej większej wiosce...

...Właśnie tutaj  w sąsiedztwie Parku Narodowego Hirkan,  Fundacja Edukacja dla Demokracji wraz z mieszkańcami wiosek Burdżali, Hirkan, Hanbulan i Telman, przy wsparciu organizacyjnym: CHF Lankaran, realizuje projekt lenkoranpromujący ekoturystykę i lokalną produkcję w „tałyskiej zonie”. Latem zostały przeprowadzone spotkania i warsztaty dla gospodarzy, którzy oferują miejsca noclegowe dla turystów oraz dla rzemieślników, którzy wykonują tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

Uczestnicy poznali polskie i azerbejdżańskie przykłady lenkoranfunkcjonowania agroturystyki, wzięli udział w tworzeniu materiałów promocyjnych o swoim regionie oraz zapoznali się z aspektami prawnymi prowadzenia działalności gospodarczej i   możliwościami uzyskania kredytów. Zostały także opisane trasy turystyczne, które zaproponujemy odwiedzającym region. Obecnie przygotowujemy turystyczny portal internetowy, promujący regiony: lenkorański, astaryński i lericki oraz miniprzewodnik i broszurę, z ofertą noclegową i rękodzielniczą.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu MSZ w ramach programu polska pomoc zagraniczna 2007.

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2011 14:39
 


Reklama
Reklama